WROTYCZ żółte różyczki zioło SADZONKA

3,46 zł
3,35 zł Zniżka 3%
Brutto Dostawa: 1 do 3 tygodni

wrotycz pospolity

Tanacetum vulgare

sadzonka 1szt

stanowisko: słoneczne; wilgotne lub mokre

rośnie: do 100cm

kwiaty: żółte

kwitnienie:czerwiec-sierpień

gleba: przepuszczalna, sucha, wilgotna

Zapach wrotyczu skutecznie odstrasza owady, na przykład muchy, komary, mrówki, mole, a także kleszcze. Z tego też względu wrotycz jest stosowany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli, komarów i kleszczy.

Wrotycz wytrzymuje przymrozki i chłodne dni. Jego atrakcyjne, żółte kwiaty są wyjątkowo długotrwałe, zarówno w czasie kwitnięcia, jak również ususzone. Suszony nadaje się do bukietów ziołowych. Zółte kwiaty długo utrzymują swój żółtawo-złoty kolor. Wrotycz potrafi rosnąć w jednym miejscu przez dziesiątki lat.

Wrotycz dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady. W wieku średnim suszony wrotycz pospolity był rozkładany na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe wieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, nacierały mięso, żeby odstraszyć muchy oraz inne robactwo. W ostatnich czasach zioło to było używane na ćmy oraz odstraszało pchły.

Wrotycz to również długa historia jego użycia jako zioło lecznicze i używane w kuchni. W Anglii, liście były używane do przyprawiania małych ciasteczek jedzonych podczas postu - ich gorzki smak symbolizował cierpienia Chrystusa. Herbata zrobiona z liści wrotycza była używana w czasie przeziębienia, bólu brzucha, na robaki. Ludowi uzdrowiciele robili maści z liści, które były przykładane na rany i siniaki.

178
10001 Przedmioty

16 innych produktów w tej samej kategorii: